Diğer Yerler

Burada herkesi kendine hayran bırakmaya yetecek kadar tarih var!

İstanbul iki kıtaya yayılır. Bir ziyaretçi olarak zamanınızın çoğunu Avrupa Yakası’nda geçirecek olmanıza rağmen, aslında Anadolu’da olduğunuzu bileceğiniz bir şehirdir İstanbul.

15. yüzyıldan kalma bir kaleye ev sahipliği yapan Bodrum, görülmesi gereken bir başka tatil beldesidir. Hem tarih, hem alışveriş tutkunlarını mutlu eden Bodrum, etkileyici plaj beldeleri ve Gümbet Plajları ile hafızalara kazınır. Eger bir plaj kişisiyseniz, Gümbet tam size göre! Rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, yeme-içme Gümbet ile anılan aktivitelerden sadece birkaçıdır. Gümbet her geçen yıl daha da büyüyen, modern bir tatil beldesidir.

Marmaris Türkiye’nin önde gelen tatil beldelerinden biridir. Doğal bir koyun çevresine, çam ağaçlarıyla kaplı yamaçlara kurulmuş bir belde. Beldenin eski merkezi dar sokakların ve arayolların birbiriyle kesiştiği, geleneksel Türk mimarisini canlı tutan kireçli eski evlerin ve sayısız dükkanın bulunduğu alışveriş için mükemmel bir bölgedir. Marmaris’te sakin veya hareketli gece-gündüz hayatından istediğiniz seçenekleri bulabilirsiniz.

Fethiye Türk karakteristiğini koruyan, Pazar, şehir, liman ve tatil imkanlarını içinde barındıran hem yapı hem atmosfer olarak sıradışı bir kenttir. Limanın arkasında kalan Paspatur bölgesi, dükkanları, bar ve restoranları, eğlenceli gece hayatıyla hemen hemen her ziyaretçinin uğrak yeridir.

Antalya Akdeniz tatil beldelerinin başkenti gibidir. Batı Toroslar ile çevrili Antalya çok yumuşak bir iklime sahiptir ve ünlü arkeoloji müzesi, parkları ve plajlarıyla bilinir. Dünyanın dört bir yanından, yıl boyunca ziyaretçileri vardır. Birçok antik kente ev sahipliği yapan Antalya diğer taraftan ormanlarla kaplı doğası, sebze bahçeleri, meyve bahçeleri, kumsalları ve kristal berraklıktaki Akdeniz sularıyla eşi benzeri olmayan bir tatil şehridir.

Ölüdeniz nefes kesen güzelliğiyle muhtemelen Türkiye’deki en ünlü plajdır. Kumsal yarımadası ve oluşturduğu lagun ile (deniz kulağı) doğal güzelliklerini sergilerken, hem denizi, doğası hem de macera tutkunlarına sunduğu spor imkanlarıyla yoğun ziyaretçisi olan bir beldedir.

Kapadokya, tek kelimeyle muhteşem bir bölgedir. Garip, başka bir gezegendenmiş gibi görünen, güzel ve sıradışı bir tarihe sahip bir yer.
Yerüstü yapıları binlerce yıl önce 3 volkanın patlamasıyla oluşmuştur. Volkanlar önce süngertaşı olarak bilinen, yumuşak kaya yapısını oluşturan kül ve çamur püskürtmüş, sonra da püskürttüğü lav ile bazalttan oluşan kabuk tabakayı meydana getirmiştir. Zaman içinde bazalt çatlamış, rüzgarın ve yağmurun da etkisi ile aşınan bölümler sonunda bugün Peri Bacaları olarak bilinen yapıları meydana getirmiştir. Günümüzde bölgeyi ziyaret ettiğinizde coğrafyasına ve tarihine hayran kalacağınız gibi, yüzyıllardır pek değişmeden devam eden geleneksel yaşam modelini de şahit olacaksınız. Birçok yerli bugün hala kayalara oyulmuş mağara evlerde yaşamakta, el dokuması halılarla geçimini sağlamakta ve bereketli volkanik topraklarda tarım yaparak Türkiye’deki en kaliteli şarapları üretmektedir.