CAPPADOCIA

The magical region of Cappadocia lies in the midde of the country famed for its amazing moonscape scenery and the Underground cities where people throughout the ages hid from their enemies.Cappadocia also includes early Christian open-air churches in Goreme and Zelve,pottery workshops,the unique fairy chimneys in Urgup valley, vineyards and even famous balloon tours.
Tour Itinerary: Tour to Cappadocia available for two nights -three days,three nights-four days and four nights-five days.Tour include visiting Konya home of Whirling Dervishes,Seldjuk Karavanserai and Magic land Cappadocia. We also organize special cave rooms for accomodation.
Include lunch, guides, A/C coach, entrance ticket

Büyülü bir bölge olan Kapadokya Orta Anadolu’da yer alır ve çağlar boyunca yaşayanların düşmanlarından içinde saklandıkları, kubbeli ilginç yapı ve mağaralarıyla ün salmış bir yerdir. Kapadokya ayrıca erken dönem Hristiyanlar’dan kalan Göreme ve Zelve açık-hava kiliselerine, çömlek atölyelerine, Ürgüp Vadisi’ndeki eşsiz Peribacaları’na, asmalara ve ünlğ balon turlarına ev sahipliği yapar.
Kapadokya turumuz 2 gece – 3 gün, 3 gece – 4 gün veya 4 gece – 5 gün olarak düzenlenebilir. Turumuz Mevlevi Dervişler’e ev sahipliği yapan Konya’ya ziyaret, Selçuklu Kervansarayı ve büyülü Kapadokya ziyaretinden oluşur. Talep olması halinde konaklama için mağara evler sunulabilmektedir. (Öğle yemekleri, rehberlik, klimalı otobüsle seyahat ve giriş bileti ücrete dahildir.)

REQUEST BOOKING